Zaświadczenia u Lekarza POZ.

ORZECZENIA BEZPŁATNE DLA PACJENTA :

Orzeczenia i zaświadczenia lekarskie związane z:

  • dalszym leczeniem,
  • rehabilitacją,
  • niezdolnością do pracy,
  • kontynuowaniem nauki [W tym kontynuowaniem nauki w publicznych szkołach o profilu sportowym – o konieczności wykonania dodatkowych badań i konsultacji specjalistycznych przed wystawieniem zaświadczenia decyduje lekarz orzekający. Zaświadczenie takie nie obejmuje kwalifikacji do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej. Lek. Rodzinny może skierować pacjenta do orzekania w Por. Med. Sportowej.]
  • podjęciem przez uczniów kształcenia w publicznej szkole lub publicznej placówce artystycznej (nie obejmuje kwalifikacji do gry na instrumencie)
  • uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku

Wydawane dla celów:

  • pomocy społecznej, (w tym w celu sprawowania opieki nad osobą małoletnią, w celu pełnienia funkcji rodziny zastępczej – lekarz może wymagać konsultacji psychologicznej lub lekarskiej konsultacji specjalistycznej przed wystawieniem zaświadczenia)
  • orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
  • ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
  • uzyskania dodatku lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.
  • uzyskania świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ust. Z dn. 31 lipca 2019r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (NDSE) (Dz. U. POZ 1622)

(Ust. O świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dn. 27 sierpnia 2004, T.J. Dz. U. 2019 POZ 1373, 1394, 1590, 1694, 1726, 1818, 1905, 2020, 2473, z 2020 r. poz. 695, 945.)

Informujemy, że wszystkie zaświadczenia wydawane na życzenie pacjenta, niewystępujące na liście dostępnych dla świadczeniobiorcy zaświadczeń bezpłatnych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity – Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) są ODPŁATNE.
Ponadto przychodnia zastrzega sobie prawo do odmowy wydania takiego zaświadczenia.

Orzeczenia wydawane odpłatnie.

  1. Zaświadczenia wydawane na życzenie pacjenta w innych celach poza leczniczych 150 zł
  2. Zaświadczenie o stanie zdrowia dla zakładów pracy lub innych instytucji w celu uzyskania świadczeń rzeczowych lub pieniężnych np. dofinansowanie na leki/okulary itp. 150 zł
  3. Zaświadczenie dla kandydatów na ławników 150 zł
  4. Orzeczenie dla potrzeb sanitarno-epidemiologicznych (kiedyś „książeczka sanitarno-epidemiologiczna”) (lekarz POZ lub lekarz med. Pracy) – pacjent zgłasza się na badanie lekarskie osobiście z wykonanym badaniem kału w kierunku durów, Salmonelli i Shigelli. (Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) – przedłużenie 70 zł, nowe 100 zł.
  5. Zaświadczenia dla firm ubezpieczeniowych 150 zł
  6. Zaświadczenia do Urzędu Pracy potwierdzające, że pacjent ze względu na stan zdrowia nie mógł  w danym dniu stawić się w Urzędzie Pracy, aby potwierdzić swoją gotowość do podjęcia pracy 150 zł
  7. Zaświadczenie, że dziecko znajduje się pod stała opieką lekarską w związku ze sprawą o alimenty 150 zł
  8. Zaświadczenie lekarskie dla ZUS, KRUS na potrzeby postępowania rentowego oraz o przyznanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy czy chorób zawodowych, w postępowaniach o odszkodowania, np. dla PZU (Orzeka lekarz prowadzący leczenie danej jednostki chorobowej) 150 zł
  9. Zaświadczenia w celach sądowo-lekarskich (niezwiązane z przemocą domową) (Obdukcję może wykonać JEDYNIE lekarz med. Sądowej) 150 zł

Każdorazowo lekarz decyduje o ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych badań oraz konsultacji specjalistycznych koniecznych do orzekania!

Przychodnia zastrzega sobie prawo do odmowy wydania zaświadczenia nieobowiązkowego bez podania przyczyny.

Zaświadczenia, których NIE uzyskasz w POZ !

LEKARZ RODZINNY w POZ NIE WYPISUJE:

❌ Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do testów sprawnościowych np. przed służbą w policji lub straży pożarnej ( Lek. Med. Sportowej)

❌ Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do udziału w zawodach sportowych (Lek. Med. Sportowej)

❌ Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu dla osób powyżej 23 roku życia (Lek. Med. Sportowej)

❌ Zaświadczenia o karmieniu piersią (Z Kodeksu pracy wynika, że wystarczające jest oświadczenie pacjentki o karmieniu piersią, nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie.)

❌Zaświadczenia o tym, że dziecko jest zdrowe i po infekcji może uczęszczać do żłobka/przedszkola (Dziecko, które nie prezentuje objawów infekcji ma prawo wrócić do przedszkola/żłobka, bez konieczności okazania zaświadczenia lekarskiego. Takie zaświadczenia nie służą dalszemu leczeniu, nie znajdują się w koszyku świadczeń POZ refundowanych przez NFZ. Ponadto wizyta zdrowego dziecka w przychodni niepotrzebnie naraża je na ponowne zakażenie)

❌ Zaświadczenia o realizacji szczepień obowiązkowych celem rekrutacji do żłobka (Wystarczającym dokumentem potwierdzającym jest książeczka zdrowia dziecka z odnotowanymi zrealizowanymi szczepieniami)

❌ Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do gry na instrumencie (Lekarz POZ wystawia jedynie zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki w publicznej szkole artystycznej w tym muzycznej, nie obejmuje to kwalifikacji do gry na instrumentach)

❌ Zaświadczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu w szkole branżowej (Lek. Med. Pracy)

❌ Orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych (Lek. Med. Pracy posiadający odpowiednie uprawnienia)

❌ Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do nauki w szkole wyższej (Jeśli istnieją czynniki ryzyka, wymagana jest opinia lek. Med. Pracy – na konsultację kieruje uczelnia z wyszczególnieniem konkretnych czynników narażenia, jeśli nie ma czynników ryzyka pacjent nie wymaga zaświadczenia)

❌ Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do udziału w koloniach (dawny wpis do karty kolonijnej) (Jeśli nie ma czynników ryzyka, dziecko nie wymaga zaświadczenia, jeśli są czynniki ryzyka, to organizator kursu organizuje we własnym zakresie takie badanie lekarskie)

❌ Zaświadczenia o kwalifikacji do prac z narażeniem ( Lek. Med. Pracy)

❌ Zaświadczenia o potrzebie urlopu dla poratowania zdrowia np. dla nauczycieli (Lek. Med. Pracy)

❌ Zaświadczenia o niemożności stawienia się w sądzie (o tym orzeka jedynie lekarz sądowy)

❌Zaświadczenia o przeciwwskazaniu do noszenia maseczki (Zaświadczenie takie nie jest wymagane. Przeciwwskazania reguluje rozporządzenie rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przeciwwskazania obejmują m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa)

Zapisz się do naszej przychodni w Paradyżu