- Świadczenia transportu sanitarnego na zlecenie Lekarza POZ są realizowane od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
- Zlecenie na transport sanitarny POZ wydaje lekarz POZ w formie pisemnej. Na zleceniu wskazuje świadczeniodawcę realizującego transport medyczny.
- W przypadku transportu planowego opiekun pacjenta zamawia usługę osobiście u świadczeniodawcy transportu, a w sytuacjach pilniejszych za zamówienie transportu odpowiada Rejestracja POZ.
- W przypadku, gdy pacjent lub opiekun pacjenta nie mają możliwości zamówienia transportu medycznego – procedurą tą zajmuje się również Rejestracja POZ.
- Z bezpłatnego transportu sanitarnego w ramach POZ może skorzystać Pacjent, którego choroba powoduje dysfunkcje narządu ruchu uniemożliwiającą korzystanie ze środków transportu publicznego w celu odbycia leczenia poza miejscem zamieszkania.
- Przewóz pacjenta następuje za pomocą środka transportu sanitarnego drogowego do najbliższego pacjentowi podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie refundowanym ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (a w przypadku świadczeń realizowanych w trybie ambulatoryjnym, także z powrotem do miejsca zamieszkania pacjenta
zgłoszonym w deklaracji wyboru):
1) przewóz z miejsca zamieszkania zgłoszonym w deklaracji wyboru na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym,
2) przewóz z miejsca zamieszkania zgłoszonego w deklaracji wyboru na pierwszorazowe świadczenie z rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej albo leczenia stomatologicznego i z powrotem – na pierwszą poradę;
3) przewóz z miejsca zamieszkania zgłoszonego w deklaracji wyboru, celem wykonania zabiegów i procedur medycznych wynikających z procesu leczenia realizowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego zadeklarowany jest pacjenta, i z powrotem;
4) przewóz Pacjenta z miejsca zamieszkania zgłoszonego w deklaracji wyboru do zakładu długoterminowej opieki zdrowotnej. - W przypadku, gdy miejsce udzielenia świadczenia wskazane skierowaniem na transport sanitarny w POZ nie jest najbliższym we właściwym, uzasadnionym względami medycznymi, zakresie – koszty transportu wynikające z różnicy odległości pomiędzy miejscem najbliższym i docelowym pokrywa Pacjent, zgodnie z cennikiem obowiązującym w jednostce realizującej świadczenie transportu sanitarnego.
- W sytuacji, gdy Pacjent znajduje się w stanie klinicznym umożliwiającym bezpieczne użytkowanie środków transportu publicznego z wykorzystaniem pomocy osoby trzeciej lub transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych i występuje u niego stwierdzone diagnozą lekarską przynajmniej jedno z następujących schorzeń: choroba krwi i narządów krwiotwórczych, choroba nowotworowa, choroba oczu, choroba przemiany materii, choroba psychiczna i zaburzenia zachowania, choroba skóry i tkanki podskórnej, choroba układu krążenia, choroba układu moczowo-płciowego, choroba układu nerwowego, choroba układu oddechowego, choroba układu ruchu, choroba układu trawiennego, choroba układu wydzielania wewnętrznego, choroba zakaźna i pasożytnicza, wada rozwojowa lub zniekształcenia i aberracje chromosomowe – przejazd środkami transportu sanitarnego podlega finansowaniu w 40% ze środków publicznych zapewnianych przez RCM, a w 60% ze środków własnych Pacjenta, zgodnie z cennikiem obowiązującym w jednostce realizującej świadczenie transportu sanitarnego.
- Transport sanitarny w RCM może być zlecony wyłącznie w celu wykonania świadczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Regulamin organizacyjny RCM Sp. z o.o. str. 30

Obowiązujący Regulamin Transportu Medycznego