Jak przygotować się do pobrania badań laboratoryjnych ? - Wskazówki Ogólne

Na badanie krwi należy stawić się ze skierowaniem.

Pora dnia: Standardowo krew do badań pobiera się w godzinach porannych, najlepiej między 8:00 a 10:00.

Posiłki: O ile nie zalecono inaczej, przed badaniem warto pozostać na czczo, czyli zachować około 12-godzinną przerwę od ostatniego posiłku. Ostatni posiłek powinien być spożyty około godziny 18:00–19:00 dnia poprzedzającego badanie. Należy unikać obfitych i tłustych potraw, a także powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Przed badaniem można wypić niewielką ilość wody.

Dla niemowląt i małych dzieci dopuszcza się lekkie posiłki przed pobraniem krwi.

Przyjmowanie leków: Lekarz zlecający badanie podejmuje decyzję, czy w dniu badania można przyjmować leki (w większości przypadków jest to możliwe).

Test obciążenia glukozą (OGTT/DTTG – krzywa cukrowa)

Badanie to wykonuje się w przypadku nieprawidłowych wyników glikemii na czczo. Wstępne oznaczenie stężenia glukozy za pomocą glukometru może być konieczne; jeśli wynik jest podwyższony, test nie powinien być przeprowadzony.

Na badanie należy przyjść na czczo (wyjątek stanowią kobiety w ciąży), z 75 g glukozy (dostępnej w aptece bez recepty). Cała procedura trwa 2 godziny i obejmuje pobranie krwi 2 lub 3 razy – najpierw na czczo, potem po wypiciu 75 g glukozy rozpuszczonej w minimum 200 ml wody, a następnie po  2 godzinach (i/lub po 1 godzinie)

Ważne: W trakcie badania należy pozostać na terenie placówki, nie podejmować aktywności fizycznej (np. zakupów czy spacerów), ponieważ może to zafałszować wyniki. Nie można również jeść, pić ani palić.

Badania moczu – zalecenia ogólne

Dzień przed badaniem zaleca się umiarkowaną dietę i normalne nawodnienie. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, który może wpływać na wyniki. Powstrzymanie się od stosunków płciowych na 24 godziny przed badaniem również jest wskazane.

Kobiety: Badanie najlepiej wykonać poza okresem od 2 dni przed do 2 dni po menstruacji.

Pobranie porannej próbki moczu: Przed pobraniem umyć okolice ujścia cewki moczowej ciepłą wodą, bez środków dezynfekujących. Mocz pobiera się do jednorazowego, czystego pojemnika, najlepiej bezpośrednio po nocy, ze środkowego strumienia. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium w temperaturze pokojowej w ciągu 2 godzin.

Jeśli wykonuje się badanie ogólne i posiew moczu, należy przynieść dwie oddzielne próbki.

Przygotowanie noworodków i małych dzieci: Należy użyć jednorazowych woreczków na mocz, które dostępne są w aptekach. Okolice krocza umyć i wysuszyć przed przyklejeniem woreczka.

Posiew moczu: Materiał do badania mikrobiologicznego powinien być pobrany przed rozpoczęciem antybiotykoterapii. W przypadku przyjmowania leków należy poinformować laboratorium.

Pobranie moczu do posiewu odbywa się według ścisłych zasad higieny. Po pobraniu mocz przechowywać w lodówce i dostarczyć w ciągu 4 godzin.

Badanie kału - zalecenia ogólne

Badanie parazytologiczne: Trzeba dostarczyć trzy próbki kału, pobrane w ciągu 10–14 dni (co 3–4 dni).

W przypadku podejrzenia owsicy: Rano, przed czynnościami higienicznymi, należy wykonać wymaz przylepcem celofanowym.

Pobranie próbki kału: Łopatką z pojemnika należy pobrać próbkę z kilku miejsc, a następnie zamknąć pojemnik i umieścić w woreczku foliowym. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Punkt Pobrań - informacje

Jeśli w wyniku udzielonej porady zachodzi konieczność wykonania badań laboratoryjnych będziecie mogli je wykonać na miejscu w przychodni w poniedziałki, wtorki oraz środy w godzinach od 8:00 do 10:00.

Nasza przychodnia współpracuje z Laboratorium Diagnostycznym ALAB.
Badania można również pobrać w Punkcie Pobrań w Opocznie (Przychodnia Esculap ul. Marii Curie – Skłodowskiej 18), ale musi to być wcześniej uzgodnione z Lekarzem kierującym w celu prawidłowego wystawienia skierowania.

W przypadkach uzasadnionych medycznie materiał do badan może być pobrany w domu pacjenta.

Wykaz badań na które może kierować lekarz w ramach udzielania świadczeń w poradni podstawowej opieki zdrowotnej jest ściśle określony przez odpowiednie akty prawne.

Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć tutaj.

Ważne: koszty laboratoryjnych badań specjalistycznych i badań kontrolnych będących pod opieką lekarską w poradniach specjalistycznych (tzw. AOS) ponoszą lekarze specjaliści sprawujący tę opiekę, a nie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. W praktyce oznacza to, że lekarze naszej przychodni nie będą „przepisywać” zleceń na badania od kardiologa, urologa czy innej poradni specjalistycznej. To samo dotyczy się badan obrazowych (USG/RTG).

Badania oraz konsultacje przed przyjęciem do szpitala, a w szczególności na zabiegi planowe są zlecane przez szpital a nie przez poradnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Lokalizacja Przychodni w Paradyżu

Lokalizacja Punktu Pobrań ALAB w Opocznie.

Chciałbyś należeć do naszej przychodni ?